Labklājība / iesaiste

"Slimstrāde" – īstermiņa risinājums ar neparedzamām sekām

Raksta autors: Normunds Kravalis
Slimstrāde Latvijā kļūst par arvien ieilgušāku problēmu. Veselības tehnoloģiju uzņēmuma Viveo Health veiktajā pētījumā secināts, ka vairāk nekā puse Latvijas strādājošo, konstatējot saslimšanas simptomus, turpinājuši darbu. Arī jaunākie Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati liecina, ka trešdaļa Covid-19 inficēšanās gadījumi saistīti ar vīrusa izplatību tieši darba kolektīvos. Darbinieki ar saslimšanas simptomiem apdraud ne tikai citus kolēģus, bet arī strādā ar samazinātu efektivitāti.
"Slimstrādes" šķietamie ieguvumi gala rezultātā var kļūt par uzņēmēja zaudējumiem
Pētījums par veselības aprūpi Latvijā* atklāj, ka 79% respondentu izjūt nepatiku, ja darbavietā ierodas kolēģis, kuram novērojamas saslimšanas pazīmes - iesnas, klepus, temperatūra, u.tml. Turpretī teju katrs otrais darbinieks, konstatējot iepriekš minētos simptomus, mēdz turpināt veikt darba pienākumus jeb veic "slimstrādi".
Slimstrāde ir relatīvi jauns jēdziens, taču Latvijas darbavietās novērojams izsenis un gana bieži. Prakse doties uz darbu, neraugoties uz saslimšanas simptomiem, ir slikts ieradums, kam esošajā Covid-19 izplatības situācijā jāpievērš īpaša uzmanība. Lai arī slims darbinieks ierodas darbavietā un turpina pildīt savas darba funkcijas, riski, kas ar to saistīti, uzņēmējam gala rezultātā visdrīzāk nes zaudējumus, nevis ieguvumus. Darbinieks šķietami turpina veikt savus pienākumus, bet to dara ar samazinātu produktivitāti un lielākām kļūdas iespējām.
Normunds Kravalis, Viveo Health Latvija vadītājs
Ģimenes ārsta apmeklējumam nepieciešamas 2 - 3 stundas
"Izjūtot agrīnus saaukstēšanās simptomus, vēlamais solis būtu sazināties ar ģimenes ārstu, lai konsultētos par ieteicamo rīcību. Pretējā gadījumā darbinieks pakļauj sevi smagākai slimības norisei, turklāt pakļauj pārējos kolēģus saslimšanas riskam," iesaka N. Kravalis.

Pētījums liecina, ka ģimenes ārsta apmeklējums darba dienā, ieskaitot laiku turpceļā, gaidīšanu rindā, ārsta konsultāciju un laiku atpakaļceļā, pusei Latvijas iedzīvotāju aizņem 2 - 3 stundas, 5% gadījumu – 4 - 5 stundas, taču 3% ģimenes ārsta vizītei tērē pat vairāk nekā 5 stundas.

"Tā kā katra ceturtā iedzīvotāja ģimenes ārsts neatrodas pilsētā, kurā viņš strādā un daļai darba ņēmēju nav iespējas apmeklēt ārstu darba laikā, tad attālinātas ārsta konsultācijas risinājums kļūst arvien aktuālāks. Turklāt šobrīd attālinātas kompetentu medicīnas speciālistu konsultācijas pieejamas arī brīvdienās," pamato N. Kravalis.

Unikāls risinājums medicīnā palīdz uzņēmējam celt efektivitāti
Kopš septembra Latvijā darbu uzsācis globālais veselības tehnoloģiju uzņēmums Viveo Health, kas apvienojumā ar veselības apdrošināšanas sniegtajām iespējām tiešsaistes platformā darbiniekiem nodrošina ātras, ērtas un drošas mediķu konsultācijas. "Uzņēmuma straujā attīstība liecina, ka cilvēki augsti novērtē izdevību izmantot attālinātu saziņu, lai pēc iespējas ātrāk saņemtu kompetentu mediķu palīdzību. Šobrīd platforma darbojas jau 42 valstīs un esmu patiesi gandarīts, ka tagad tā pieejama arī Latvijas iedzīvotājiem. Patlaban ikviens uzņēmums, iegādājoties veselības apdrošināšanas polises saviem darbiniekiem, var izmantot jaunā servisa sniegtās iespējas", uzsver N. Kravalis.
Darbības princips ir vienkāršs - cilvēks, kuru piemeklējušas veselības problēmas, ar aplikācijas starpniecību zvanot, rakstot vai video formātā var sazināties ar pieredzējušiem ģimenes ārstiem, kuri izvērtēs situāciju un lems par piemērotāko palīdzību. Ar Viveo Health ārstiem var sazināties 3 valodās, 7 dienas nedēļā. Ārsts varēs sniegt padomu un izrakstīt nepieciešamos medikamentus, kā arī nepieciešamības gadījumā noorganizēt tikšanos klātienē, analīžu nodošanu vai izmeklējumu pie noteikta speciālista. Pakalpojums tiek nodrošināts sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību If.
Igaunijā attālinātas ārsta konsultācijas samazinājušas ar slimību saistītos izdevumus par 30%
"Igaunijas pieredze rāda, ka attālināto konsultāciju risinājums būtiski samazina ārsta apmeklējumam veltīto laiku, novērš infekcijas izplatīšanās risku un rada darbiniekiem drošības sajūtu. Attālināts risinājums un savlaicīga piekļuve ārstam ļauj ietaupīt arī līdzekļus un samazināt slimošanas ilgumu. Aprēķināts, ka darba devēji, kuri izmanto Viveo Health sniegtās iespējas spējuši samazināt slimības lapu (dienu) ilgumu un maksājumus par tām līdz pat 30%," uzsver N. Kravalis.
Aicinām ikvienu konsultēties ar Viveo Health medicīnas komandu jautājumos par sadarbību. Piedāvājam arī bezmaksas vebinārus uzņēmumu pārstāvjiem un darbiniekiem par to, kā gādāt par darbinieku un darba vides drošību Covid-19 laikā.
Normunds Kravalis, Viveo Health Latvija vadītājs