HR TEHNOLOĢIJAS
Kā tehnoloģijas transformēja personāla vadību?

Pateicoties mūsdienu tehnoloģiju jaunākajām tendencēm, kas drīz vien kļūs par neatņemamu sastāvdaļu ikdienas procesos, personālvadība piedzīvo neticamus attīstības tempus. Ir pamats uzskatīt, ka personālvadība ir vārīgākā no visām uzņēmējdarbības funkcijām, jo viedokļi par tās nozīmīgumu dalās. Vienā brīdī to novērtēs kā būtisku, taču citā atzīs par mazsvarīgu.

Katru gadu sastopamies ar jaunām tendencēm, kam piemīt atšķirīga personālvadības funkciju efektivitāte. Tomēr jau daudzus gadus ar neapgāžamu pārliecību varam teikt, ka apvienojumā ar progresīvo tehnoloģiju, personālvadības sniegtais labums ir neatsverams.

Pateicoties faktam, ka tūkstošgades paaudze (millennials) uzņēmumos aizvien biežāk ieņem augstākos amatus, šī savienība starp personālvadību un tehnoloģiju pasauli kļūst arvien spēcīgāka.

"The Starr Conspiracy Intelligence Unit veiktais pētījums atklāja, ka 57% no aptaujātajiem turpmākā gada laikā plāno iegādāties vai abonēt kādu no personālvadības tehnoloģiju risinājumiem"
Neatkarīgi no to lieluma, ikviens uzņēmums vēlas pārvaldīt daļu vai visus savus personālvadības procesus, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas. Galvenās jomas mēdz atšķirties no uzņēmuma lieluma un amata. Lielākajiem uzņēmumiem tehnoloģiju risinājumi ir nepieciešami mācību, darbaspēka plānošanas, atalgojuma un analīzes pārvaldībai. Turpretī mazo un vidējo uzņēmumu personālvadības departamentam tehnoloģijas nepieciešamas darbinieku iesaistīšanas, veselības, darba attiecību uzsākšanas, kā arī personālvadības informācijas/vadības sistēmas (HRIS/HRMS) pārvaldībai.
Kāpēc personālvadība ir pārņemta ar jaunāko tehnoloģiju tendencēm?
  1. Vadītāji pastiprināti interesējas par kultūru, darbinieku iesaistīšanu, to sniegumu un mācībām. Tas lielā mērā saistīts ar apziņu, cik ļoti šīs jomas ietekmē darbinieku saglabāšanu un uzņēmuma panākumus. Tāpēc vadītāji vēlas ieguldīt online personālvadības rīkos, kas veicinās šo izaugsmi;
  2. Uz datiem balstītu lēmumu pieņemšana ir kļuvusi par ikdienu gandrīz katrā darbinieku vadības līmenī, priekšplānā izvirzot tieši personālvadības analīzi;
  3. Aizvien vairāk rīku un tehnoloģiju (īpaši programmatūras „mākonī") ir kļuvušas pieejamas personāla vadītājiem nelielos un vidējos uzņēmumos, kuri iepriekš pārmaksāja dārgiem un uzņēmumam neatbilstošiem tehnoloģiju risinājumiem;
  4. Tehnoloģijas nodrošina procesu caurspīdīgumu un atgriezenisko saiti, kas mūsdienu uzņēmējdarbības pasaulē ir īpaši augstā vērtē;
  5. Atstājot bailes, bažas un neticību, personālvadības speciālisti pamazām, bet mērķtiecīgi tiecas pēc tehnoloģijām, lai ar to palīdzību ienestu jaunas vēsmas personālvadības jomā;
  6. Darbinieku pašapkalpošanās – tendence, kas aizvien biežāk tiek piekopta uzņēmumos tās neskaitāmo priekšrocību dēļ. Darbinieku pašapkalpošanās ir pilnībā iemantojusi tehnoloģijas, atstājot operatīvo personālvadību otrajā plānā;
  7. Personālvadības procesu vienkāršošana un integrēšana, izmantojot tehnoloģijas, ir vienīgais veids, kā pārvaldīt globālo, atšķirto un virtuālo darbaspēku.

Kā mūsdienu tehnoloģijas izmainīs personālvadības jomu? Kas sagaidāms nākotnē? Kad uzņēmuma vadītāji arvien lielāku uzmanību pievērš tehnoloģiju lomai personālvadības attīstībā, apkalpošanas departamentam jābūt zinošiem un jāorientējas jaunākās tehnoloģijas, kā arī jātiecas iegūt jēgpilnus rezultātus no neskaitāmajiem ikdienā lietotajiem rīkiem.

Četras galvenās tehnoloģiju tendences, kurām ir potenciāls izmainīt personālvadības procesus:
1. Personālvadības analīzes spēks
Lai gan ideja veidot spēcīgu talantu vadības stratēģiju, kas balstīta tikai uz objektīviem datiem, varētu šķist vilinoša, uzņēmuma vadītājiem ir jāizvērtē šo datu uzkrāšanas un izmantošanas efektivitāte. Tomēr nevar noliegt, ka personālvadības analīze ar tiem paredzētajiem rīkiem, sistēmām un komandām, lai izprastu cilvēku datus, nākotnē kļūs sabiedrībā plaši izmantota.

Expedite HR Consulting veiktā 150 personālvadības speciālistu aptauja atklāja, ka apmēram 42% uzņēmumu pietrūka pārliecība savām spējām efektīvi interpretēt analīzes datus lēmumu pieņemšanai.
2. Mobile – jaunā personālvadības platforma
Līdz ar mobilā telefona kļūšanu par neatņemamu ceļabiedru ikdienas gaitās, lietojumprogrammu un personālvadības sistēmu vidū sāk apsvērt Mobile-First Workflowlietošanu, kas ļauj darbiniekiem piekļūt uzņēmuma personālvadības aplikācijām, izmantojot viedtālruņus. Viedtālrunis kļūst par galveno saziņas veidu darbiniekiem, un personālvadības departamentam nepieciešams pielāgoties šai tendencei.

Viens no nozīmīgākajiem rādītājiem, kas norāda uz mobilo tehnoloģiju pārākumu, ir Microsoft Office 365 optimizācija ar iOS un Android ierīcēm.

3. Personālvadība "mākonī"

Pakalpojumu sniedzēji, kas piedāvā „mākonī" balstītus personālvadības risinājumus, tirgū bijuši jau kādu laiku. Tomēr pieprasījuma uzliesmojumam pēc mākoņa programmatūrām jāpateicas elastīgajām sadarbības iespējām, lētajiem komplektiem, un lietotājiem draudzīgām priekšrocībām, kas saistītas ar šo aplikāciju lietošanu. Virkne personālvadību iniciatīvu par darbinieku mācībām, iesaistīšanu, darba samaksu, atvaļinājumu un darba attiecību uzsākšanu, tagad pieejamas mākonī.

Nosliecoties par labu „mākoņa" risinājumiem, izvēlies tādus pakalpojumu sniedzējus, kuri piedāvā plašu pakalpojumu klāstu, nozarei atbilstošu pieredzi un pieejamu programmēšanas interfeisu. Šo produktu lietošanai jābūt ne vien iespējām bagātai, bet arī vienkāršai.

Mākoņa galvenā priekšrocība ir laika taupīšana un iespēja apvienot pasaulē izkaisītas komandas, neskatoties uz izaicinājumiem, kas saistīti ar laika joslām un starptautiskām robežām. Uzņēmumiem ir iespēja pārņemt privātas mākoņa aplikācijas, kas veicina darbinieku produktivitāti, piedāvājot aizraujošus atjauninājumus, bet tajā pašā laikā saglabājot drošību, jo par šiem kontiem atbild pats uzņēmums.

4. Sociālo mediju integrācija

Personālvadības speciālistiem ir jāprot izmantot tādas sociālo mediju platformas kā LinkedIn, Facebook, Twitter, Youtube u.c., jo arī vairums darbinieku regulāri izmanto šīs vietnes. Darba attiecību uzsākšanas, darbinieku iesaistīšanas un atgriezeniskās saites vadību var efektīgi pārvaldīt ar šiem līdzekļiem.

Arī tādas aplikācijas kā Skype, Google Docs, Dropbox, Evernote ir padarījušas virtuālo darba vidi par ļoti ērtu iespēju darbiniekiem. Šī iemesla pēc arī personāla vadītājiem ir jāspēj produktīvi un entuziastiski pielietot sociālos medijus.

"Pārmaiņas tehnoloģijās ir nenovēršamas un skars visas nozares, arī personālvadības funkcija nebūs izņēmums"
Tā kā ikdienas procesi ir kļuvuši progresīvāki ar valkājamo ierīču (wearables), 3D žestu rīku, sensoru, vietas noteikšanas u.c ierīču pieplūdumu tirgū, nav nekāds pārsteigums, ka mūsdienās ir iespēja iegūt izglītību kā "Digitālās personālvadības speciālistam"…

Viens nu gan ir skaidrs – tradicionālie procesi vairs nav pietiekami, lai uzņēmums varētu vadīt un saglabāt savus darbiniekus. Personālvadības digitalizācija ir uz palikšanu!

Biznesa Tehnoloģiju platforma: BI SMART / 03.07.2017 — Gudrais uzņēmums
Jānis Dubinskis
Biznesa attīstības vadītājs, CakeHR

Jaunākie raksti SmartHR lasītavā