Izglītība
Padari mācīšanos par ikdienas ieradumu
Oriģinālraksta autors: Džons Koulmens (John Coleman)
Pirmkārt, lai izstrādātu mācīšanās ieradumu, ir jānosprauž vēlamie mērķi.
Vai vēlaties padarīt sarunas interesantākas un nodarbināt prātu, lasot par jaunām tēmām? Vai vēlaties apgūt konkrētu tēmu? Vai vēlaties labi pārzināt vienu vai vairākus tematus ārpus ikdienas darba?
Man pašam patīk regulāri lasīt par dažādiem tematiem un iepazīt dažādus žanrus ar mērķi paplašināt kopējo intelektuālo redzesloku, vienlaikus iedziļinoties dažās jomās, ieskaitot izglītību, ārpolitiku un līderību. Izvēloties vienu vai divus vēlamos iznākumus, jūs varēsiet nospraust sasniedzamus mērķus un padarīt to par ieradumu.

Pamatojoties uz šo izvēli, nosakiet reāli sasniedzamus mērķus. Kā daudzi, es ik gadu nospraužu sev vairākus mērķus. Tie var izpausties kā uzdevumi, ko vēlos paveikt gada laikā (piemēram, 2017. gadā izlasīt 24 grāmatas), un ikdienas vai iknedēļas ieradumi, kas ir jāveic saskaņā ar šiem mērķiem (piemēram, lasīt vismaz 20 minūtes dienā piecas dienas nedēļā). Ilgtermiņa mērķu izpildei es sekoju plānotājā. Ikdienas vai iknedēļas ieradumu uzraudzībai es izmantoju lietotni ar nosaukumu momentum, kas ļauj ātri un vienkārši ievadīt izpildītos ikdienas uzdevumus un sekot līdzi mērķu sasniegšanai. Šie mērķi pārvērš aptuvenu vēlmi pilnveidoties par konkrētu rīcību kopu.
NOSPRAUDIET VĒLAMOS UN NOSAKIET REĀLI SASNIEDZAMUS MĒRĶUS
Kad mērķi ir nosprausti, veidojiet mācīšanās kopienu. Reizi divos mēnešos es piedalos grāmatu klubā, kas palīdz man pieturēties pie saviem lasīšanas mērķiem un padara to sasniegšanu aizraujošāku. Daudzi mani draugi, kas nodarbojas ar rakstīšanu, pievienojas rakstnieku grupām, kurās lasa un rediģē viens otra darbus. Konkrētākiem mērķiem pievienojieties organizācijai, kas pievēršas tēmām, ko vēlaties apgūt − ikmēneša ārpolitikas diskusiju grupai vai kokapstrādes entuziastu grupai, kas regulāri apmainās ar pieredzi. Varat pat apsvērt domu par oficiāliem kursiem vai studiju programmu, lai padziļinātu tēmas izpildi un piešķirtu procesam organizētu kārtību. Šādas kopienas paaugstina apņēmību un padara mācīšanos aizraujošāku.
VEIDOJIET MĀCĪŠANĀS KOPIENU
Lai koncentrētos uz saviem mērķiem, atsakieties no traucējumiem, kas novērš uzmanību. Mācīšanās ir aizraujoša, bet arī darbietilpīga. Par to daudz tiek rakstīts un runāts, bet vairāku darbu darīšana vienlaicīgi un it īpaši tehnoloģijas (tālruņi, e-pasti), var apgrūtināt vai padarīt neiespējamu jaunu zināšanu apguvei nepieciešamo koncentrāciju. Atvēliet laiku tikai mācībām un samaziniet pārtraukumus. Kad lasiet, atrodiet piemērotu vietu un atstājiet tālruni citur. Ja apmeklējat kursus vai piedalāties lasītāju klubā, rakstiet piezīmes ar roku, jo tas uzlabo informācijas saglabāšanu un izpratni, un atstājiet portatīvos datorus, mobilās ierīces un citas traucējošas tehnoloģijas automobilī vai somā, kur tās nav redzamas. Papildus fiziskai traucējumu aizvākšanai mēģiniet trenēt savu prātu tikt galā ar tiem. Es, piemēram, esmu atklājis, ka regulāra meditācija ir palīdzējusi uzlabot mana prāta koncentrāciju, uzmanību lekcijās un spēju iedziļināties sarežģītās grāmatās.
ATSAKIETIES NO TRAUCĒJUMIEM, KAS NOVĒRŠ UZMANĪBU
Visbeidzot, izmantojiet tehnoloģijas kā palīglīdzekli mācībās, kad tas ir nepieciešams. Tehnoloģijas var būt traucēklis, taču tās var būt arī ļoti noderīgas mācību režīmā. Masveida atklātie tiešsaistes kursi (MOOC) ļauj studentiem no jebkuras pasaules vietas kļūt par daļu no kopienas un mācīties no pasaulē izcilākajiem cilvēkiem ar papildu atbildību, ko rada pienākums piedalīties nodarbībā. Aplādes, klausāmgrāmatas un elektroniskie grāmatu lasītāji ļauj gandrīz vienmēr paņemt līdzi grāmatu. Es esmu atklājis, ka, izmantojot klausāmgrāmatas, kamēr atrodos transportā vai skrienu, es gadā izlasu gandrīz divreiz vairāk grāmatu. Arī labs aplādes raidījums vai iTunes U kursi var piedāvāt mācīšanos ārpus skolas vai mājām. Apvienojot šos rīkus ar lietotnēm, kas seko jūsu ieradumiem, tehnoloģijas var kļūt par neatņemamu ikdienas mācīšanās sastāvdaļu.
IZMANTOJIET TEHNOLOĢIJAS KĀ PLAĪGLĪDZEKLI MĀCĪBĀS
Iespējams, Rūzveltam, sakot, ka „mācībās pavadīts mūžs pats par sevi ir sasniegums", bija taisnība.
Oriģinālraksts "Make Learning a Lifelong Habit"

Raksts tapis sadarbībā ar rakstisko un mutisko tulkojumu piegādātāju Tulkot.lv